Campo Santa Margarita – Wenecja cz. 14

wenecja-14Serce Dorsoduro bije na Campo Santa Margarita. Idealne miejsce i idealna pora na dzelato albo na lampkę wina. Po długiej wędrówce wąskimi uliczkami czas odetchnąć morskim powietrzem na Lido – plaży Wenecji. Tu można popływać, poopalać się i nacieszyć oczy innymi, bardziej współczesnymi widokami. Dziś trudno w to uwierzyć ale w 19 wieku Lido było czymś w rodzaju ekskluzywnego kurortu dla najbogatszych ludzi Europy. Luksusowy hotel de Bę posłużył Tomaszowi Manowi jako tło jego słynnego, skandalizującego opowiadania „śmierć w Wenecji”.

serwis opon zawiercie

To w tym hotelu właśnie bohater noweli, podstarzały i zmęczony życiem pisarz Aszenbach spotyka młodziutkiego, polskiego szlachcica Tadzia, który jawi mu się jako ideał piękna. Filmowa adaptacja opowiadania w reżyserii Lukino Wiskontiego musiała oczywiście odbyć się w Wenecji. Każdego roku miasto na wodzie jest gospodarzem prestiżowego festiwalu filmowego. W tych dniach weneckie Lido staje się gospodarzem światowego kina. Twórcy z całego świata rywalizują o lwa, główne trofeum festiwalu. Festiwalu, który wylansował swego czasu takich gigantów współczesnego kina jak Federico Ferini, Roberto Roselini czy Jan Kokto. W jego historii była także niechlubna karta. W czasach Muzoliniego lansowano tu włoskie i niemieckie obrazy o jednoznacznie faszystowskim przesłaniu. Śmietanka kinematograf rezyduje w eleganckim hotelu. W pierwszą niedzielę czerwca w Wenecji odbywa się tez konkurencyjna dyscyplina to Regatta Stolika – monumentalne widowisko na Kanele Grande. Początki tych niezwykłych regat sięgają 15 wieku. Historyczna procesja nawiązuje do hucznego powitania Katarzyny Kornaro królowej Cypru, która w 1489 roku zrzekała się tronu na rzecz Wenecji. Po historycznej procesji rozpoczynają się regaty, w których biorą udział kluby z rożnych zakątków Włoch.

serwis opon zawiercie

Wenecja to miasto sztuki i kolorów gdzie nie ma domu, skweru i kamienia obok których dało by się przejść obojętnie. Dla niektórych Wenecja jest najpiękniejszym miastem na świecie. Zresztą nawet jeśli są piękniejsze chyba nie ma drugiego takiego, które miałoby w sobie tyle romantycznej melancholii.