Kolebka Islamu – Turcja cz. 9

turcja-9Bezkresne stepy i pustynie na zachodzie Anatolii są uznane za kolebkę mistycznego islamu, sufizmu. Dawne, animistyczne wyznania pasterzy i nomadów mieszały się z mitami helleńskimi, z religią chrześcijańskich i muzułmańskich pielgrzymów i handlarzy spotykających się na trasie swoich wędrówek. Skromne i samotnicze życie pasterzy niewątpliwie sprzyjało osobistej i mistycznej kontemplacji osoby boskiej. Sufizm, który w 10 wieku stał się samodzielnym nurtem wewnątrz islamu idealnie wpisywał się w takie właśnie ascetyczne i medytacyjne pojęcie religijności. Miejscami uprawiania kultu były dla sufitów nie tyle meczety co o wiele bardziej zajazdy dla karawan zwane „karawan serajami”.

usługi remontowe Poznań

Seldzuccy sułtani zorganizowali przemyślą sieć szlaków komunikacyjnych, na których co 30 kilometrów znajdowały się takie schroniska dla podróżnych. Karawan Seraje to jedna z najbardziej charakterystycznych i zarazem najbardziej urokliwych pamiątek po czasach seldżuckich. Były one czymś w rodzaju motelu a jednocześnie sklepu, restauracji i przechowalni towarów. Zapewne większość karawan serajów była każdego dnia pełna wrzawy. Zwłaszcza wieczorami gdy przybywały tu karawany handlarze próbowali zbyć nowo poznanym swoje cenne towary; herbatę i kamienie szlachetne z Chin, grzyby i minerały z Mongolii, bawełnę, jedwab i przyprawy z Indii, złoto i żywicę z Afryki, ale także całkiem zwyczajne ale niezbędne na co dzień produkty jak płótno i warzywa. Z kolei Ci, którzy nie podróżowali w celach handlowych prawdopodobnie zasiadali do którejś  z gier planszowych albo wsłuchiwali się w bajania jakiegoś gawędziarza, który raczył wielokulturowe towarzystwo najnowszymi wieściami ze świata albo wymyślonymi opowiastkami.

usługi remontowe Poznań

Po modlitwie gdy zapadał zmrok rozgrzewano kamienie w łaźnie zwanej hamam, która pozwalała zrelaksować przez podróżą ciało. Łaźnie były obszerne także każdy mógł tu znaleźć wygodne miejsce na odpoczynek. Potem jeszcze dobra kolacja a kto nie miał jeszcze ochoty na sen mógł nacieszyć oczy pokazem tańca brzucha w wykonaniu pięknych kobiet. Dzisiaj karawan seraje to już historia choć kilka z nich takich jak w Sultan Hane zbudowana przez sułtana Ala Edina Kejkubata zostało starannie odrestaurowanych u uciesze turystów.