Kościół św. Wawrzyńca In Panisperna i św. Anastazy

kosciol-4Architekt Perpenna Quadratianus miał tu swój dom, jak to znaleziony napis poświadcza; otóż od niego lub od statuy bożka Pana, jaką tu wykopano, ma pochodzić nazwa tego kościoła. Początek jego budowy jest niewiadomy, to tylko jest pewnym, że tutaj św. Wawrzyniec był palony na kracie, i że w roku 1300 Bonifacy VIII przebudował ten kościół, a kardynał Sirlet w roku 1575 odnowił go. W drugiej kaplicy po prawej stronie w ołtarzu spoczywają ciała śś. Kryspina i Kryspiniana. Po lewej zaś stronie w kaplicy św. Brygidy przechowuje się jej ręka, gdyż całe jej ciało, które tu spoczywało rok jeden, po jej śmierci w roku 1374 było przeniesione do Szwecji.

wyposażenie mieszkań

Kościół św. Anastazy

Bogata rzymianka Apollonia około r. 300 zbudowała ten kościół na północnej stronie podnóża Palatyńskiego pagórka. Odnawiany w VII i XIII wieku, był całkowicie przebudowany w r. 1636. Następnie odnowiony za Piusa VII, ostatecznie upiększono go około r. 1867. Przez piękną fasadę wchodzi się do wnętrza kościoła rozdzielonego pilastrami, ozdobnymi czternastoma prześlicznymi kolumnami na trzy nawy. Z pomiędzy tych starożytnych kolumn 7 jest z marmuru paonazzetto, żłobkowanych, pochodzących ze świątyni Neptuna Palatyńskiego, 4 są z granitu, a 3 z innych marmurów. Sklepienie jest piękne ozdobione malowaniem, które wykonał Ceiruti. Na wielkim ołtarzu jest statua św. Anastazji, rzeźbiona przez Hermesa Ferata a w ołtarzu jest złożone jej ciało. Trybuna jest ozdobiona marmurami, a szczególniej dwoma kolumnami z marmuru porta santa, i freskami Baldiego. Obraz  św. Jana Chrzciciela robił Mola. Obraz św. Karola i św. Filipa Ner., robił Baldi. Obraz św. Torybiusza, malował Trevisani a obraz Matki Boskiej różańcowej wspomniany już Baldi. W bocznej lewej nawie, gdzie jest piękne tabernakulum o czterech kolumnach, miał odprawiać mszę świętą święty Hieronim, a nawet kielich jego przechowuje się tutaj. Uroczystość św. Anastazji przypada w Boże Narodzenie, tak, iż druga msza święta jest o jej święcie.

wyposażenie mieszkań

Dawniej aż do uświęcenia Piusa VI zwykli byli papieże przybywać tutaj i odprawiać drugą mszę o świtaniu. W tym wieku tylko Leon XII zachowywał ten zwyczaj.