Kościół św. Wawrzyńca in Damaso i św. Witalisa

kosciol-2Jeszcze Damazy papież zbudował tu kościół w kształcie bazyliki o pięciu nawach, lecz w r. 1495 kardynał Riano w miejsce tamtego zburzonego, postawił obecny według rysunku Bramantego, który odnowił Waladier w roku 1820. Kościół ten ma trzy nawy i kwadratowy przedsionek. W kaplicy chórowej jest cudowny krucyfiks z którego jak mówią, miał się Zbawiciel odezwać do św Brygidy. Jest tu statua św. Hipolita, kopia ze starożytnej statuy przechowywanej w Laterańskim muzeum. Obok jest pomnik hrabiego Rossi zasztyletowanego tutaj przez  „rewolucję z dołu” w dniu 16 Listopada 1848 roku. Popiersie na pomniku robił Tenerani. Obok pomnika jest zakrystia, w której znajduje się piękna statua św. Karola Boromeusza dzieło Karola Maderny. W ołtarzu wielkim spoczywa ciało św. Damazego papieża i św. Eustychiusza męczennika. W nawie bocznej po prawej stronie, w pierwszym ołtarzu jest obraz NMP. bardzo stary, przywieziony ze Wschodu.

blog meblowy

Obok wielkiego ołtarza jest grobowiec słynnego włoskiego poety Hannibala Caro; portret jego rzeźbił Jan Dossi. Dalej grobowiec Sadolefa, sekretarza Leona X i generała Caprary, naczelnego wodza papieskiego za Piusa YH.

Kościół św. Witalisa

Kościół ten zbudowała pobożna pani rzymska Westyna i na cześć św. Gerwazego i Protazego męczenników, synów św. Witalisa. Już św. Grzegórz W. o nim w pismach swoich często wspomina, a ostatecznie Pius IX go odnowił. Drzwi prowadzące do wewnątrz zasługują na uwagę, są one z drzewa orzechowego, rzeźbione, co w Rzymie bardzo jest osobliwe. Wewnątrz jest pięć ołtarzy, a boczne są ozdobione kolumnami. Rwania przedstawiające różne wypadki męczenników wykonał Arpmo i Poussm, oraz uczniowie ze szkoły Guidiego. Freski w chórze robił Ciampelli.

blog meblowy